DCNSEV30-B
- Mfr.Part #
- DCNSEV30-B
- Manufacturer
- Littelfuse
- Description
- Automotive Relays DCN 30A 900V 12V Coil SPST IP67
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 500 mA
- Coil Voltage :
- 12 V
- Contact Current Rating :
- 30 A
- Contact Material :
- Copper Alloy (Cu)
- Height :
- 38.4 mm
- Length :
- 53.9 mm
- Mounting Style :
- Chassis Mount
- Relay Contact Form :
- 1 Form A (SPST-NO)
- Series :
- DCNSEV30
- Width :
- 39.5 mm