ERF8-050-01-S-D-RA-L-TR
Mfr.Part #
ERF8-050-01-S-D-RA-L-TR
Manufacturer
Samtec
Description
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm Edge Rate Rugged High Speed Socket
Manufacturer :
Samtec
Product Category :
Board to Board & Mezzanine Connectors
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
1.4 A
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Maximum Data Rate :
56 Gbps
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Right Angle
Number of Positions :
100 Position
Number of Rows :
2 Row
Packaging :
Cut Tape, Reel
Pitch :
0.8 mm
Product :
Sockets
Series :
ERF8
Termination Style :
Solder
Voltage Rating :
300 VAC
Manufacturer related products
    Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm SEARAY High-Speed High-Density Open-Pin-Field Array Terminal
Catalog related products
  • Molex
    Board to Board & Mezzanine Connectors .40mm SlimStack Floating Plug 50Ckt
  • TE Connectivity
    Board to Board & Mezzanine Connectors 16G,05FH,REC,22OP,4H emboss w/ cap
  • TE Connectivity
    Board to Board & Mezzanine Connectors 16G,05FH,plug22OP,5H emboss w/ cap
    Board to Board & Mezzanine Connectors 16G,05FH,plug22OP 8H T&R, W/ CAP
  • Hirose Electric
    Board to Board & Mezzanine Connectors CONN RCPT 50POS SMD GOLD