DF37NB-50DS-0.4V(53)
Mfr.Part #
DF37NB-50DS-0.4V(53)
Manufacturer
Hirose Electric
Description
Board to Board & Mezzanine Connectors 50POS 0.4MM SMD GOLD CONN RCPT
Manufacturer :
Hirose Electric
Product Category :
Board to Board & Mezzanine Connectors
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
300 mA
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 35 C
Mounting Angle :
Vertical
Number of Positions :
50 Position
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pitch :
0.4 mm
Product :
Receptacles
Series :
DF37
Stack Height :
0.98 mm
Termination Style :
Solder
Voltage Rating :
30 VAC/DC
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    Board to Board & Mezzanine Connectors .40mm SlimStack Floating Plug 50Ckt
  • TE Connectivity
    Board to Board & Mezzanine Connectors 16G,05FH,REC,22OP,4H emboss w/ cap
  • TE Connectivity
    Board to Board & Mezzanine Connectors 16G,05FH,plug22OP,5H emboss w/ cap
    Board to Board & Mezzanine Connectors 16G,05FH,plug22OP 8H T&R, W/ CAP
    Board to Board & Mezzanine Connectors CONN RCPT 50POS SMD GOLD