10131287-40HSHLF
Mfr.Part #
10131287-40HSHLF
Manufacturer
Amphenol FCI
Description
FFC & FPC Connectors 0.3mm pitch in-line 40P HS Flex Conn
Manufacturer :
Amphenol FCI
Product Category :
FFC & FPC Connectors
Accessory Type :
Contact Location :
Bottom Contact
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
300 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Right Angle
Number of Positions :
40 Position
Pitch :
0.3 mm
Product :
Board Mount
Series :
FPC
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
10131287-40HSHLF
Manufacturer related products
    Automotive Connectors WireLock 1.80mm WTB Conn RecapTerm22AWG
    Automotive Connectors WireLock 1.80mm WTB Conn ThroughHole16pn
    Automotive Connectors WireLock 1.80mm WTB Conn RecepHouse16pn
    Automotive Connectors Minitek MicroSpaceXS n., STG, Top Latch,
    Automotive Connectors Minitek MicroSpaceXS tch, Tin (preplated
Catalog related products
  • Molex
    FFC & FPC Connectors .50mm Easy-On One TouchRA 10Ckt HT
  • Molex
    FFC & FPC Connectors .50mm Easy-On One TouchST 40Ckt
    FFC & FPC Connectors .50mm Easy-On One TouchRA 40Ckt
  • Hirose Electric
    FFC & FPC Connectors 0.3mm Pitch, 0.9mm Height, One Action Lock FPC Connector, 21 positions
  • Hirose Electric
    FFC & FPC Connectors 0.3mm Pitch, 0.9mm Height, One Action Lock FPC Connector, 31 positions