FH12A-50S-0.5SH(55)
Mfr.Part #
FH12A-50S-0.5SH(55)
Description
FFC & FPC Connectors 0.5MM 50 POS R/A TOP SMT GLD
Contact Location :
Top Contact
Current Rating :
500 mA
Number of Positions :
50 Position
Pitch :
0.5 mm
Datasheets
FH12A-50S-0.5SH(55)
    FFC & FPC Connectors 0.3mm Pitch, 0.9mm Height, One Action Lock FPC Connector, 21 positions
    FFC & FPC Connectors 0.3mm Pitch, 0.9mm Height, One Action Lock FPC Connector, 31 positions
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FH12-10(4)SA-1SH(1)(98) Hirose Electric 5,000 FFC & FPC Connectors 4P SMT HORIZONTAL 1MM PITCH