FH28D-30S-0.5SH(05)
Mfr.Part #
FH28D-30S-0.5SH(05)
Manufacturer
Hirose Electric
Description
FFC & FPC Connectors 30P F SCKT HORIZ SMT STNDRD DUST CVR TYP
Manufacturer :
Hirose Electric
Product Category :
FFC & FPC Connectors
Accessory Type :
Contact Location :
Bottom Contact
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
500 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Angle :
Horizontal
Number of Positions :
30 Position
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pitch :
0.5 mm
Product :
Board Mount
Series :
FH28
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
FH28D-30S-0.5SH(05)
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    FFC & FPC Connectors .50mm Easy-On One TouchRA 10Ckt HT
  • Molex
    FFC & FPC Connectors .50mm Easy-On One TouchST 40Ckt
    FFC & FPC Connectors .50mm Easy-On One TouchRA 40Ckt
    FFC & FPC Connectors 0.3mm Pitch, 0.9mm Height, One Action Lock FPC Connector, 21 positions
    FFC & FPC Connectors 0.3mm Pitch, 0.9mm Height, One Action Lock FPC Connector, 31 positions