NMP1K2-HKCKCK-00
Mfr.Part #
NMP1K2-HKCKCK-00
Manufacturer
MEAN WELL
Description
Modular Power Supplies 1320W Medical Modular Power Supply
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Modular Power Supplies
Approvals :
EN60601-1
Efficiency :
88.5 %
Height :
41 mm
Industry :
Medical
Input Voltage :
264 VAC, 370 VDC
Length :
250 mm
Mounting Style :
Panel
Number of Outputs :
6 Output
Open Frame/Enclosed :
Enclosed
Output Current-Channel 1 :
10 A
Output Current-Channel 2 :
5 A
Output Current-Channel 3 :
36 A
Output Current-Channel 4 :
5 A
Output Current-Channel 5 :
36 A
Output Current-Channel 6 :
5 A
Output Power :
1.2 kW
Output Voltage-Channel 1 :
24 VDC
Output Voltage-Channel 2 :
48 VDC
Output Voltage-Channel 3 :
5 VDC
Output Voltage-Channel 4 :
48 VDC
Output Voltage-Channel 5 :
5 VDC
Output Voltage-Channel 6 :
48 VDC
Width :
127 mm
Datasheets
NMP1K2-HKCKCK-00
Manufacturer related products
    LED Protection Devices 120-320VAC 5A 10kA Surge Protect
    LED Protection Devices 20kA SurgeProtection 120-277VAC
    LED Protection Devices 10kA SurgeProtection
    LED Protection Devices 20kA SurgeProtection Device277VAC 50/60Hz
    LED Protection Devices 20kA SurgeProtection Device240VAC 50/60Hz
Catalog related products
  • Cosel
    Modular Power Supplies AC-DC Medical Power Supply, Enclosed type,1000W 48V 21A
  • Cosel
    Modular Power Supplies AC-DC Medical Power Supply, Enclosed type,1000W 36V 28A
    Modular Power Supplies AC-DC Medical Power Supply, Enclosed type,1000W 12V 84A
    Modular Power Supplies AC-DC Medical Power Supply, Enclosed type, 600W 24V 25A
    Modular Power Supplies AC-DC Medical Power Supply, Enclosed type, 600W, 12V 50A