C971U472MVWDBA7317
Mfr.Part #
C971U472MVWDBA7317
Manufacturer
KEMET Electronics
Description
Safety Capacitors 400/400V 4700pF Y5U 20% LS=10mm
Manufacturer :
KEMET Electronics
Product Category :
Safety Capacitors
Capacitance :
4700 pF
Dielectric :
Y5U
Lead Spacing :
10 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Ammo Pack
Product :
Safety Ceramic Disc Capacitors
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Termination Style :
Radial
Tolerance :
20 %
Voltage Rating AC :
400 VAC
Voltage Rating DC :
400 VDC