R46KN422040P0M
Mfr.Part #
R46KN422040P0M
Manufacturer
KEMET Electronics
Description
Safety Capacitors 275vac 2.2uF 20%
Manufacturer :
KEMET Electronics
Product Category :
Safety Capacitors
Capacitance :
2.2 uF
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Height :
22 mm
Lead Spacing :
22.5 mm
Lead Style :
Straight
Length :
26.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Product :
Safety Film Capacitors
Series :
R46
Termination Style :
Radial
Tolerance :
20 %
Voltage Rating AC :
275 VAC
Voltage Rating DC :
560 VDC
Width :
13 mm