MTSW-107-08-T-D-080-RA
Mfr.Part #
MTSW-107-08-T-D-080-RA
Manufacturer
Samtec
Description
Headers & Wire Housings Variable Height PCB Header Strips, 0.100 pitch
Manufacturer :
Samtec
Product Category :
Headers & Wire Housings
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Plating :
Tin
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Right Angle
Mounting Style :
Through Hole
Number of Positions :
14 Position
Number of Rows :
2 Row
Packaging :
Bulk
Pitch :
2.54 mm
Product :
Headers
Row Spacing :
2.54 mm
Series :
MTSW
Termination Style :
Solder Pin
Tradename :
Flex Stack
Type :
Pin Strip
Manufacturer related products
    Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm SEARAY High-Speed High-Density Open-Pin-Field Array Terminal
Catalog related products
  • TE Connectivity
    Headers & Wire Housings HSD,HDR ASSY,90DEG COD C
  • TE Connectivity
    Headers & Wire Housings MATENET 2X3 HEADER 90DEG, CODE A
    Headers & Wire Housings
    Headers & Wire Housings RETAINER FEMALE 2POS FAKRA AUTOMATED