AIAP-01-270K-T
Mfr.Part #
AIAP-01-270K-T
Manufacturer
Abracon
Description
Fixed Inductors Axial Power Inductor, 9.14mm x 3.3mm
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
3.3 mm
Inductance :
27 uH
Length :
9.14 mm
Maximum DC Current :
950 mA
Maximum DC Resistance :
220 mOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Product :
Power Inductors
Self Resonant Frequency :
8 MHz
Series :
AIAP-01
Termination Style :
Axial
Tolerance :
10 %