AIUR-03-4R7K
Mfr.Part #
AIUR-03-4R7K
Manufacturer
Abracon
Description
Fixed Inductors Radial Power Inductor 8.5 x 11.0 x 5.0 x 5.0mm
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Core Material :
Ferrite
Diameter :
9 mm
Height :
12 mm
Inductance :
4.7 uH
Length :
12 mm
Maximum DC Current :
Maximum DC Resistance :
30 mOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
9 mm x 12 mm
Packaging :
Bulk
Product :
Power Inductors
Q Minimum :
20
Self Resonant Frequency :
51 MHz
Series :
AIUR
Shielding :
Unshielded
Termination :
Termination Style :
Radial
Tolerance :
10 %