742C083750JP
Mfr.Part #
742C083750JP
Manufacturer
CTS Electronic Components
Description
Resistor Networks & Arrays 75ohms 5% Isolated
Manufacturer :
CTS Electronic Components
Product Category :
Resistor Networks & Arrays
Circuit Type :
Isolated
Height :
0.6 mm
Length :
3.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Pins :
8
Number of Resistors :
4
Package / Case :
0603 (1608 metric)
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Product :
Arrays
Resistor Values :
75 Ohms
Series :
74x
Temperature Coefficient :
200 PPM / C
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
5 %
Width :
1.6 mm
Datasheets
742C083750JP
Manufacturer related products
    Encoders 12mm Encoder 24 PPR 26mm Flat Shaft
    Encoders 12mm Encoder 12 PPR 26mm Flat Shaft
    Encoders 20mm Optical Ring Encoder
    Encoders 12mm Encoder 12 PPR 25mm Flat Shaft
    Encoders 12mm Encoder 24 PPR 20mm Flat Shaft
Catalog related products
  • Vishay
    Resistor Networks & Arrays 50ohm L: 150IN AS FIRED
  • Bourns
    Resistor Networks & Arrays ResArrayA-AS 4x0603 1K 5% 63mW Convex
  • Bourns
    Resistor Networks & Arrays 10K 5% CONVEX SQUARE 4X0402
    Resistor Networks & Arrays 4.7K 1% CONVEX SQUARE 4X0603
    Resistor Networks & Arrays 10K 1% CONVEX SQUARE 4X0603