4608X-101-563LF
Mfr.Part #
4608X-101-563LF
Manufacturer
Bourns
Description
Resistor Networks & Arrays 8pins 56Kohms Bussed
Manufacturer :
Bourns
Product Category :
Resistor Networks & Arrays
Circuit Type :
Bussed
Height :
5.08 mm
Length :
20.27 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Pins :
8
Number of Resistors :
7
Package / Case :
SIP-8
Packaging :
Bulk
Product :
Networks
Resistor Values :
56 kOhms
Series :
4600X
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Termination Style :
SIP
Tolerance :
2 %
Width :
2.49 mm
Datasheets
4608X-101-563LF
Manufacturer related products
    Circuit Protection Kits DESIGN KIT NEXT GEN GDT25
    Circuit Protection Kits SinglFuse Design Kit - Automotive Grade
    Circuit Protection Kits SinglFuse Design Kit - High Current
    Circuit Protection Kits SinglFuse Design Kit - IEC Certified
    Circuit Protection Kits SinglFuse Design Kit - High Voltage
Catalog related products
  • Vishay
    Resistor Networks & Arrays 50ohm L: 150IN AS FIRED
    Resistor Networks & Arrays ResArrayA-AS 4x0603 1K 5% 63mW Convex
    Resistor Networks & Arrays 10K 5% CONVEX SQUARE 4X0402
    Resistor Networks & Arrays 4.7K 1% CONVEX SQUARE 4X0603
    Resistor Networks & Arrays 10K 1% CONVEX SQUARE 4X0603
Related products
Part Manufacturer Stock Description
4608 Keystone Electronics 288 IC & Component Sockets XSTR SKT TO-3CHS MTG
4608-E 3M Electronic Specialty 5,000 Adhesive Tapes RENTRBL PST DOME CLOSR FOR ENCAPS
4608-PST Corning 5,000 Cable Mounting & Accessories (7.25"X7.25") PULL N' SHRINK TUBING
4608-RC Bourns 3,050 Fixed Inductors 3.9uH 5%
460801-4 TE Connectivity 5,000 Other Tools HOLDDOWN, TERM.
460801-6 TE Connectivity 5,000 Other Tools HOLDDOWN, TERM.
460802-1 TE Connectivity 5,000 Circular MIL Spec Connector CYL AIR DBL ACTING
46081-10-6PN TE Connectivity / DEUTSCH 5,000 Circular MIL Spec Connector HERM RECP
46081-1000 Molex 1 Power to the Board Multipath 4 Blade RA Pwr Plug
46081-2000 Molex 5,000 Power to the Board Multipath 4 Blade RA Pwr Plug
46081-2001 Molex 5,000 Power to the Board Multipath 4 Blade RA Pwr Plug
460819 BK005 Alpha Wire 36 Hook-up Wire 8AWG 600V PVC 100ft SPOOL BLACK