P265P11P20NNA1K
Mfr.Part #
P265P11P20NNA1K
Manufacturer
BI Technologies / TT Electronics
Description
Precision Potentiometers
Manufacturer :
Product Category :
Precision Potentiometers
Element Type :
Conductive Plastic
Linearity :
5 %
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Gangs :
1 Gang
Number of Turns :
1 Turn
Orientation :
Vertical
Packaging :
Tray
Product :
Rotary Potentiometer
Resistance :
1 kOhms
Series :
P265
Shaft Diameter :
3.18 mm
Shaft Length :
20 mm
Shaft Type :
Round / Plain
Termination Style :
PC Pin
Tolerance :
10 %
Voltage Rating :
150 VAC