VI-264-CU-S
Mfr.Part #
VI-264-CU-S
Manufacturer
Vicor
Description
Isolated DC/DC Converters VI-264-CU-S
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Isolated DC/DC Converters
Height :
12.7 mm
Industry :
Industrial
Input Voltage, Max :
400 V
Input Voltage, Min :
200 V
Input Voltage, Nominal :
300 V
Isolation Voltage :
3 kV
Length :
117 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Mounting Style :
Through Hole
Number of Outputs :
1 Output
Output Power :
200 W
Output Voltage-Channel 1 :
48 V
Package / Case :
Full Brick
Product :
Isolated
Series :
VI-200
Width :
45.7 mm
Datasheets
VI-264-CU-S
Manufacturer related products
    Varistors VAR MOV 275V 14MM LEADED
    Headers & Wire Housings Vicor
    Headers & Wire Housings INMATE 700 BOB LL 5 sets input/output
    Headers & Wire Housings 900 XLL
    Headers & Wire Housings MECH SOCKET .040 DIA
Catalog related products
  • CUI Inc
    Isolated DC/DC Converters dc-dc 1.5kV isolated, 2 W, 10.8 13.2 Vdc input, 9 Vdc, 222 mA, single unregulated output, SMT, T&R
  • CUI Inc
    Isolated DC/DC Converters dc-dc 1.5kV isolated, 2 W, 13.5 16.5 Vdc input, 15 Vdc, 133 mA, single unregulated output, SMT, T&R
    Isolated DC/DC Converters dc-dc 1.5kV isolated, 2 W, 21.6 26.4 Vdc input, 15 Vdc, 133 mA, single unregulated output, SMT, T&R
    Isolated DC/DC Converters dc-dc 1.5kV isolated, 2 W, 21.6 26.4 Vdc input, 24 Vdc, 83 mA, single unregulated output, SMT, T&R
    Isolated DC/DC Converters dc-dc 1.5kV isolated, 2 W, 21.6 26.4 Vdc input, 12 Vdc, 167 mA, single unregulated output, SMT, T&R