P265-750A-C1C
Mfr.Part #
P265-750A-C1C
Manufacturer
Kavlico / Sensata
Description
Industrial Pressure Sensors Pressure sensor 0 - 750 PSI absolute, neoprene seal, 1/4 18 NPT external thread, metri-pack 150 series connector
Manufacturer :
Kavlico / Sensata
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Accuracy :
0.5 %
Mounting Style :
Panel Mount
Operating Pressure :
0 psi to 750 psi
Operating Supply Voltage :
5 V
Output Type :
Amplified
Output Voltage :
4.5 V