P265-500G-E2B
Mfr.Part #
P265-500G-E2B
Manufacturer
Kavlico / Sensata
Description
Industrial Pressure Sensors Pressure sensor 0 - 500 PSI gage, fluorosilicone seal, 3/8 - 24 UNF-2A male, 12", 18 AWG leads
Manufacturer :
Kavlico / Sensata
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Accuracy :
0.5 %
Mounting Style :
Panel Mount
Operating Pressure :
0 psi to 500 psi
Operating Supply Voltage :
5 V
Output Type :
Amplified
Output Voltage :
4.5 V