P265-30G-F1B
Mfr.Part #
P265-30G-F1B
Manufacturer
Kavlico / Sensata
Description
Industrial Pressure Sensors Pressure sensor 0 - 30 PSI gage, ethylene propylene, 1/4 18 NPT external thread, 12", 18 AWG leads
Manufacturer :
Kavlico / Sensata
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Accuracy :
0.5 %
Mounting Style :
Panel Mount
Operating Pressure :
0 psi to 30 psi
Operating Supply Voltage :
5 V
Output Type :
Amplified
Output Voltage :
4.5 V