LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
Mfr.Part #
LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
LDO Voltage Regulators 45V Vin, 100mA, Low Noise, Low Dropout, Micropower Linear Regulator
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage :
300 mV
Input Voltage MAX :
45 V
Input Voltage MIN :
1.6 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
100 mA
Output Type :
Fixed
Output Voltage :
1.2 V