ADP151AUJZ-2.9-R7
Mfr.Part #
ADP151AUJZ-2.9-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
LDO Voltage Regulators Ultra-Low Noise 200mA LDO
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage :
150 mV
Input Voltage MAX :
5.5 V
Input Voltage MIN :
2.2 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
200 mA
Output Type :
Fixed
Output Voltage :
2.9 V