ADP162ACBZ-2.8-R7
Mfr.Part #
ADP162ACBZ-2.8-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
LDO Voltage Regulators 150mA LDO 2.8Vout
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage :
105 mV
Input Voltage MAX :
5.5 V
Input Voltage MIN :
2.2 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
150 mA
Output Type :
Fixed
Output Voltage :
2.8 V