ADP166ACBZ-1.2-R7
Mfr.Part #
ADP166ACBZ-1.2-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
LDO Voltage Regulators Low Iq LDO W/Passthrough option, no QOD
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage :
120 mV
Input Voltage MAX :
5.5 V
Input Voltage MIN :
2.2 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
150 mA
Output Type :
Fixed
Output Voltage :
1.2 V