S-1167B48-M5T1U
Mfr.Part #
S-1167B48-M5T1U
Manufacturer
ABLIC
Description
LDO Voltage Regulators Linear LDO Reg Hi 9A Iq 150mA Iout
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage :
140 mV
Input Voltage MAX :
6.5 V
Input Voltage MIN :
2 V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
150 mA
Output Type :
Fixed
Output Voltage :
4.8 V