NCV1076P130G
Mfr.Part #
NCV1076P130G
Manufacturer
onsemi
Description
Switching Voltage Regulators HV SWITCHER LOW POWER
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Switching Regulators
Input Voltage MAX :
8.5 V
Input Voltage MIN :
7.7 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
650 mA
Package / Case :
PDIP-7
Packaging :
Tube
Switching Frequency :
130 kHz
Topology :
Flyback
Datasheets
NCV1076P130G
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
  • Texas Instruments
    Switching Voltage Regulators 2.7-V to 6-V, 2-A automotive step-down converter in SOT583 package
  • Maxim Integrated
    Switching Voltage Regulators 36V Dual Phase Boost Controller with Vo 60V, 10V gate drive, and I2C controls
  • Analog Devices Inc.
    Switching Voltage Regulators 40V/5A Low IQ Boost/SEPIC/Inv Converter
  • Analog Devices Inc.
    Switching Voltage Regulators 40V, 2.5A Low IQ Sync Step-Up Silent Sw