MS24264R12B12S7
Mfr.Part #
MS24264R12B12S7
Manufacturer
Cinch
Description
Circular MIL Spec Connector 26500 12C 12#20 SKT RECP
Manufacturer :
Cinch
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Gender :
Socket (Female)
Contact Material :
Contact Plating :
Current Rating :
23 A
Insert Arrangement :
12-12
MIL Type :
MIL-DTL-26500
Mounting Style :
Panel
Number of Positions :
12 Position
Product :
Receptacles
Series :
MS24264
Shell Size :
12
Shell Style :
Square Flange
Termination Style :
Crimp
Datasheets
MS24264R12B12S7
Manufacturer related products
    Automotive Connectors 18 SHS LW 1.5MM HARNESS NAT
    Automotive Connectors 18P SHS 1.5MM SLD HDR BLK