55510-024LF
Mfr.Part #
55510-024LF
Manufacturer
Amphenol FCI
Description
Headers & Wire Housings 4.5mm,Top Ent,SMT,LF Vert,Dbl Rw,24P.05um
Manufacturer :
Amphenol FCI
Product Category :
Headers & Wire Housings
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Straight
Number of Positions :
24 Position
Number of Rows :
2 Row
Packaging :
Tube
Pitch :
2 mm
Product :
Headers
Series :
Minitek
Termination Style :
Solder
Tradename :
Minitek
Datasheets
55510-024LF
Manufacturer related products
    Automotive Connectors WireLock 1.80mm WTB Conn RecapTerm22AWG
    Automotive Connectors WireLock 1.80mm WTB Conn ThroughHole16pn
    Automotive Connectors WireLock 1.80mm WTB Conn RecepHouse16pn
    Automotive Connectors Minitek MicroSpaceXS n., STG, Top Latch,
    Automotive Connectors Minitek MicroSpaceXS tch, Tin (preplated
Catalog related products
  • TE Connectivity
    Headers & Wire Housings HSD,HDR ASSY,90DEG COD C
  • TE Connectivity
    Headers & Wire Housings MATENET 2X3 HEADER 90DEG, CODE A
    Headers & Wire Housings
    Headers & Wire Housings RETAINER FEMALE 2POS FAKRA AUTOMATED