SR271E224MAR
Mfr.Part #
SR271E224MAR
Manufacturer
Kyocera AVX
Description
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50 VDC 0.22 uF Z5U 20 % 7.62 mm
Manufacturer :
Kyocera AVX
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Capacitance :
0.22 uF
Case Style :
Conformally Coated
Dielectric :
Z5U
Height :
6.35 mm
Lead Spacing :
7.62 mm
Length :
6.604 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
+ 10 C
Packaging :
Bulk
Product :
General Type MLCCs
Series :
SR
Termination Style :
Radial
Tolerance :
20 %
Voltage Rating DC :
50 VDC
Width :
4.06 mm
Datasheets
SR271E224MAR
Manufacturer related products
    Circuit Protection Kits GG Series Diode Kit 6 diodes x 25ea
    ESD Suppressors / TVS Diodes SMP Diode 0201 5V 2.5pF <12V Clamp@1a
    ESD Suppressors / TVS Diodes SMP Diode 0402 5vdc 2.5 pf <12v clamp@1a
    ESD Suppressors / TVS Diodes SMP Diode 0402 5vdc 0.3 pf <12v clamp@1a
    ESD Suppressors / TVS Diodes SMP Diode 0402 5vdc 17pf <6.5 v clamp@1a
Catalog related products
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 100V .033uF X7R Tol 10% AEC-Q200
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 100V 330pF C0G(NP0) Tol 5% AEC-Q200
  • Murata Electronics
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 630VDC 3900pF inCrmp AEC-Q200 L/S=5mm
  • Murata Electronics
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 630VDC 3900pF inCrmp L/S=5mm
  • KEMET Electronics
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50V 1.2uF X8L 10% LS=2.54mm AECQ2