AT89LP3240-20JU
Mfr.Part #
AT89LP3240-20JU
Manufacturer
Atmel / Microchip
Description
8-bit Microcontrollers - MCU Sngl-Cycle 8051 IND 2.4-3.6V 32K ISP FL
Manufacturer :
Atmel / Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ADC Resolution :
10 bit
Core :
8051
Data Bus Width :
8 bit
Data RAM Size :
4.25 kB
Maximum Clock Frequency :
20 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
38 I/O
Operating Supply Voltage :
2.4 V to 3.6 V
Package / Case :
PLCC-44
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
32 kB
Datasheets
AT89LP3240-20JU
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 85C, Green, T&R
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, TSSOP14, Ind 125C, Green, T&R
  • Silicon Labs
    8-bit Microcontrollers - MCU 8051 50 MHz 32 kB flash 2.25 kB RAM 8-bit Busy Bee MCU