ATMEGA324P-20AQR
Mfr.Part #
ATMEGA324P-20AQR
Manufacturer
Atmel / Microchip
Description
8-bit Microcontrollers - MCU AVR 32KB FLSH 1KB EE 2KB SRAM-20MHz EXT5V
Manufacturer :
Atmel / Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core :
AVR
Data Bus Width :
8 bit
Maximum Clock Frequency :
20 MHz
Operating Supply Voltage :
2.7 V to 5.5 V
Package / Case :
TQFP-44
Packaging :
Reel
Series :
ATmega324P
Datasheets
ATMEGA324P-20AQR
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 85C, Green, T&R
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, TSSOP14, Ind 125C, Green, T&R
  • Silicon Labs
    8-bit Microcontrollers - MCU 8051 50 MHz 32 kB flash 2.25 kB RAM 8-bit Busy Bee MCU