ATTINY26-16MQR
Mfr.Part #
ATTINY26-16MQR
Manufacturer
Atmel / Microchip
Description
8-bit Microcontrollers - MCU 2KB FL 128B EE 128B SRAM ADC 16MHZ 5V
Manufacturer :
Atmel / Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core :
AVR
Data Bus Width :
8 bit
Maximum Clock Frequency :
16 MHz
Operating Supply Voltage :
4.5 V to 5.5 V
Package / Case :
VQFN-32
Packaging :
Reel
Series :
ATtiny26
Datasheets
ATTINY26-16MQR
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 85C, Green, T&R
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, TSSOP14, Ind 125C, Green, T&R
  • Silicon Labs
    8-bit Microcontrollers - MCU 8051 50 MHz 32 kB flash 2.25 kB RAM 8-bit Busy Bee MCU