ATMEGA48P-20MMUR
Mfr.Part #
ATMEGA48P-20MMUR
Manufacturer
Atmel / Microchip
Description
8-bit Microcontrollers - MCU AVR 4K FLSH 256B EE 512B SRAM5V-20MHz 5V
Manufacturer :
Atmel / Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core :
AVR
Data Bus Width :
8 bit
Operating Supply Voltage :
2.7 V to 5.5 V
Package / Case :
VQFN-28
Packaging :
Reel
Series :
ATmega48P
Datasheets
ATMEGA48P-20MMUR
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 85C, Green, T&R
  • Microchip Technology
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 4KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, SOIC14, Ind 125C, Green, T&R
    8-bit Microcontrollers - MCU 20MHz, 8KB, TSSOP14, Ind 125C, Green, T&R
  • Silicon Labs
    8-bit Microcontrollers - MCU 8051 50 MHz 32 kB flash 2.25 kB RAM 8-bit Busy Bee MCU