STM32L071VBT6TR
Mfr.Part #
STM32L071VBT6TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
ARM Microcontrollers - MCU 16/32-BITS MICROS
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
ARM Microcontrollers - MCU
ADC Resolution :
12 bit
Core :
ARM Cortex M0+
Data Bus Width :
32 bit
Data RAM Size :
20 kB
Maximum Clock Frequency :
32 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
84 I/O
Operating Supply Voltage :
1.8 V to 3.6 V
Package / Case :
LQFP-100
Packaging :
Cut Tape, Reel
Program Memory Size :
128 kB
Series :
STM32L071VB
Datasheets
STM32L071VBT6TR
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes Automotive dual-line TVS in DFN for CAN bus protection
    ESD Suppressors / TVS Diodes Automotive 600 W, 30.8 V TVS in SMA
    ESD Suppressors / TVS Diodes 15 V, 25 A unidirectional TVS
    ESD Suppressors / TVS Diodes Dual line bidirectional ESD protection for high speed interface
    ESD Suppressors / TVS Diodes DFD PROTECTION & FILTER
Catalog related products
  • Texas Instruments
  • NXP Semiconductors
    ARM Microcontrollers - MCU i.MX RT1160 crossover MCU, Arm Cortex-M7
  • NXP Semiconductors
  • Renesas Electronics
    ARM Microcontrollers - MCU MCU RA6 ARM CM33 200MHZ 2M/512K QFP176