STM32L031K6U3
Mfr.Part #
STM32L031K6U3
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 32-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
ARM Microcontrollers - MCU
ADC Resolution :
12 bit
Core :
ARM Cortex M0+
Data Bus Width :
32 bit
Data RAM Size :
8 kB
Maximum Clock Frequency :
32 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
27 I/O
Package / Case :
UFQFPN-32
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
32 kB
Datasheets
STM32L031K6U3
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes Automotive dual-line TVS in DFN for CAN bus protection
    ESD Suppressors / TVS Diodes Automotive 600 W, 30.8 V TVS in SMA
    ESD Suppressors / TVS Diodes 15 V, 25 A unidirectional TVS
    ESD Suppressors / TVS Diodes Dual line bidirectional ESD protection for high speed interface
    ESD Suppressors / TVS Diodes DFD PROTECTION & FILTER
Catalog related products
  • Texas Instruments
  • NXP Semiconductors
    ARM Microcontrollers - MCU i.MX RT1160 crossover MCU, Arm Cortex-M7
  • NXP Semiconductors
  • Renesas Electronics
    ARM Microcontrollers - MCU MCU RA6 ARM CM33 200MHZ 2M/512K QFP176