EFM32TG840F16-D-QFN64
Mfr.Part #
EFM32TG840F16-D-QFN64
Manufacturer
Silicon Labs
Description
ARM Microcontrollers - MCU Tiny Gecko MCU IC
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
ARM Microcontrollers - MCU
ADC Resolution :
12 bit
Core :
ARM Cortex M3
Data Bus Width :
32 bit
Data RAM Size :
4 kB
Maximum Clock Frequency :
32 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
56 I/O
Operating Supply Voltage :
1.98 V to 3.8 V
Package / Case :
QFN-64
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
16 kB
Series :
EFM32TG
Manufacturer related products
    Enclosures, Boxes, & Cases Access Server Point Housing
    Enclosures, Boxes, & Cases Access Point Housing Cvrs, screws
    Development Software Development Software and Documentation CD
    Development Software uC/FS Core Package - 1 yr Maintenance
    Development Software BSM Access Server/Point
Catalog related products
  • Texas Instruments
  • NXP Semiconductors
    ARM Microcontrollers - MCU i.MX RT1160 crossover MCU, Arm Cortex-M7
  • NXP Semiconductors
  • Renesas Electronics
    ARM Microcontrollers - MCU MCU RA6 ARM CM33 200MHZ 2M/512K QFP176