TRE15120-E-11G13-Level-VI
Mfr.Part #
TRE15120-E-11G13-Level-VI
Manufacturer
Cincon
Description
Wall Mount AC Adapters Switching Adapter, Level VI, Wallmount, 15 Watt, 90-264VAC Input, 12VDC Output, 1A, 5.5x2.1x12mm Straight, DC Cable 1800mm with Ferrite Core, UL1571 with OVP
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
AC Plug included/required :
Included
Connector Type :
Barrel Connector
DC Output Connector :
2.1 mm Barrel Plug (2.1x5.5)
DC Output Cord Length :
1.8 m
Efficiency :
Level VI
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Number of Outputs :
1 Output
Output Current-Channel 1 :
1 A
Output Power :
15 W
Output Voltage-Channel 1 :
12 V
Product :
Fixed Plug
Region :
Europe
Series :
TRE15
Manufacturer related products
    Heat Sinks Stand Alone Heat Sink, Transverse Fins, Half Brick, 12.7mm (Includes: 1 Heatsink - no screws /no washers / no pads)
    Heat Sinks Stand Alone Heat Sink, Transverse Fins, Half Brick, 25.4mm (Includes: 1 Heatsink - no screws /no washers / no pads)
Catalog related products
  • CUI Inc
    Wall Mount AC Adapters ac-dc, 6 Vdc, 2 A, SW, multi-blade, no blades, USB A inlet, level VI, MED, black
  • CUI Inc
    Wall Mount AC Adapters ac-dc, 9 Vdc, 1.33 A, SW, multi-blade, no blades, P5 center pos, level VI, MED, black
    Wall Mount AC Adapters ac-dc, 24 VDC, .50 A, SW, multi-blade, no blades, P5 center pos, level VI, MED, black
    Wall Mount AC Adapters ac-dc, 24 VDC, .50 A, SW, multi-blade, no blades, USB A inlet, level VI, MED, black
    Wall Mount AC Adapters ac-dc, 5 Vdc, 2.4 A, SW, multi-blade, no blades, USB A inlet, level VI, MED, black