HSC1008R2J
- Mfr.Part #
- HSC1008R2J
- Manufacturer
- TE Connectivity / Holsworthy
- Description
- Wirewound Resistors - Chassis Mount HSC100 8R2 5%
- Manufacturer :
- TE Connectivity / Holsworthy
- Product Category :
- Wirewound Resistors - Chassis Mount
- Height :
- 26 mm
- Length :
- 65.5 mm
- Packaging :
- Bulk
- Power Rating :
- 100 W
- Resistance :
- 8.2 Ohms
- Series :
- HS
- Temperature Coefficient :
- 50 PPM / C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- 5 %
- Voltage Rating :
- 1.9 kV
- Width :
- 47.5 mm
- Datasheets
- HSC1008R2J
Manufacturer related products
TE Connectivity / HolsworthyAutomotive Connectors 4P, MIXED REC HSG, ASY, SEALED, COD C
TE Connectivity / HolsworthyBoard to Board & Mezzanine Connectors CPF 0201 57R6 0.1% 25ppm 10K RL
Catalog related products
TE Connectivity / HolsworthyWirewound Resistors - Chassis Mount HCH335 500W 10R 5% LEAD
TE Connectivity / HolsworthyWirewound Resistors - Chassis Mount HCH335 500W 22R 5% LEAD
ARCOL / OhmiteWirewound Resistors - Chassis Mount 200 Watts Al Housed 24 Ohms 5%