THS1556RJ
Mfr.Part #
THS1556RJ
Manufacturer
TE Connectivity / Holsworthy
Description
Wirewound Resistors - Chassis Mount 56 Ohms 15W 50PPM
Manufacturer :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Category :
Wirewound Resistors - Chassis Mount
Height :
11 mm
Length :
21 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 275 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
15 W
Resistance :
56 Ohms
Series :
THS
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
5 %
Voltage Rating :
265 V
Width :
21 mm
Datasheets
THS1556RJ
Manufacturer related products
    Automotive Connectors 4P, MIXED REC HSG, ASY, SEALED, COD C
    Board to Board & Mezzanine Connectors CPF 0201 57R6 0.1% 25ppm 10K RL
    Terminals CCR2 220R 10% TAPED
    Encoders DPL12S 24P 24DET 21F RD/GRN
    Encoders DPL12S 24P 24DET 25K RD/GRN
Catalog related products
    Wirewound Resistors - Chassis Mount HCH335 500W 10R 5% LEAD
    Wirewound Resistors - Chassis Mount HCH335 500W 22R 5% LEAD
  • Vishay / Sfernice
    Wirewound Resistors - Chassis Mount 450W 339ohm 5%
  • Ohmite
  • ARCOL / Ohmite
    Wirewound Resistors - Chassis Mount 200 Watts Al Housed 24 Ohms 5%