293-430/REEL-RC
Mfr.Part #
293-430/REEL-RC
Manufacturer
Xicon
Description
Carbon Film Resistors - Through Hole 430ohms 5%
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Carbon Film Resistors
Diameter :
3.5 mm
Length :
10 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Reel
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Resistance :
430 Ohms
Series :
CF-RC
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, 0 PPM / C
Termination Style :
Axial
Tolerance :
5 %
Voltage Rating :
350 V
Datasheets
293-430/REEL-RC
Manufacturer related products
    Audio Transformers / Signal Transformers XFMR OUT 200CT-8 3.2
    Audio Transformers / Signal Transformers IF XFMR 20K-5K BLK
    Audio Transformers / Signal Transformers IF XFMR VARIABLE
    Audio Transformers / Signal Transformers XFMR 1500CT/600CT
    Audio Transformers / Signal Transformers XFMR STG 600CT-600CT
Catalog related products
  • KOA Speer
    Carbon Film Resistors - Through Hole
  • YAGEO
    Carbon Film Resistors - Through Hole 51K ohm 5% 1/6W Carbon Film
  • KOA Speer
    Carbon Film Resistors - Through Hole 1000K ohm 5% 0.5W
  • YAGEO
    Carbon Film Resistors - Through Hole 13 ohm 5% 1/2W Carbon Film
    Carbon Film Resistors - Through Hole 36K ohm 5% 1/6W Carbon Film