291-1.8M/REEL-RC
Mfr.Part #
291-1.8M/REEL-RC
Description
Carbon Film Resistors - Through Hole 1.8Mohms 0.05
Diameter :
2.5 mm
Length :
6.8 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Resistance :
1.8 mOhms
Temperature Coefficient :
- 1500 PPM / C, 0 PPM / C
Tolerance :
5 %
Voltage Rating :
250 V
Datasheets
291-1.8M/REEL-RC
  • YAGEO
    Carbon Film Resistors - Through Hole 51K ohm 5% 1/6W Carbon Film
  • KOA Speer
    Carbon Film Resistors - Through Hole 1000K ohm 5% 0.5W
  • YAGEO
    Carbon Film Resistors - Through Hole 13 ohm 5% 1/2W Carbon Film
    Carbon Film Resistors - Through Hole 36K ohm 5% 1/6W Carbon Film