BYM11-600HE3/96
Mfr.Part #
BYM11-600HE3/96
Manufacturer
Vishay General Semiconductor
Description
Rectifiers 600 Volt 1.0A 250ns Glass Passivated
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor
Product Category :
Rectifiers
Configuration :
Single
If - Forward Current :
1 A
Ir - Reverse Current :
50 uA
Max Surge Current :
30 A
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
DO-213AB(GL41)
Packaging :
Reel
Qualification :
AEC-Q101
Recovery Time :
250 ns
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.3 V
Vr - Reverse Voltage :
600 V
Datasheets
BYM11-600HE3/96
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes 5KW 70V 5%
    ESD Suppressors / TVS Diodes 5KW 54V 5%
    ESD Suppressors / TVS Diodes 5KW 43V 5%
    ESD Suppressors / TVS Diodes 5KW 28V 5%
    ESD Suppressors / TVS Diodes 7KW 24V 5%