VS-16CTU04HN3
Mfr.Part #
VS-16CTU04HN3
Manufacturer
Vishay Semiconductors
Description
Rectifiers A V Ultrafast 35ns FRED Pt
Manufacturer :
Vishay Semiconductors
Product Category :
Rectifiers
Configuration :
Single
If - Forward Current :
16 A
Ir - Reverse Current :
10 uA
Max Surge Current :
100 A
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-220AB
Packaging :
Tube
Recovery Time :
24 ns
Series :
FRED Pt
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.3 V
Vr - Reverse Voltage :
400 V