VS-85HFLR40S05
Mfr.Part #
VS-85HFLR40S05
Manufacturer
Vishay Semiconductors
Description
Rectifiers 400 Volt 85 Amp
Manufacturer :
Vishay Semiconductors
Product Category :
Rectifiers
Configuration :
Single
If - Forward Current :
85 A
Ir - Reverse Current :
100 uA
Max Surge Current :
1151 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Stud Mount
Package / Case :
DO-5
Packaging :
Bulk
Recovery Time :
500 ns
Series :
VSxxHFL
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.75 V
Vr - Reverse Voltage :
400 V