BYV27-50/4
Mfr.Part #
BYV27-50/4
Manufacturer
Vishay Semiconductors
Description
Rectifiers RECOMMENDED ALT 78-BYV27-050
Manufacturer :
Vishay Semiconductors
Product Category :
Rectifiers
Configuration :
Single
If - Forward Current :
2 A
Ir - Reverse Current :
1 uA
Max Surge Current :
50 A
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
SOD-57
Packaging :
Reel
Recovery Time :
25 ns
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.07 V
Vr - Reverse Voltage :
50 V