VS-45EPF12LHM3
Mfr.Part #
VS-45EPF12LHM3
Manufacturer
Vishay Semiconductors
Description
Rectifiers 45A If; 1200V Vr TO-247AD 2L
Manufacturer :
Vishay Semiconductors
Product Category :
Rectifiers
Configuration :
Single
If - Forward Current :
45 A
Max Surge Current :
550 A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-247AD-2
Packaging :
Tube
Recovery Time :
95 ns
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.44 V at 45 A
Vr - Reverse Voltage :
1200 V