DSA15IM45IB
Mfr.Part #
DSA15IM45IB
Manufacturer
IXYS
Description
Schottky Diodes & Rectifiers 15 Amps 45V
Manufacturer :
IXYS
Product Category :
Schottky Diodes & Rectifiers
Configuration :
Single Dual Anode
If - Forward Current :
15 A
Ifsm - Forward Surge Current :
140 A
Ir - Reverse Current :
300 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-262-3
Packaging :
Tube
Product :
Schottky Diodes
Series :
DSA15IM45IB
Technology :
SI
Vf - Forward Voltage :
910 mV
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage :
45 V
Datasheets
DSA15IM45IB
Manufacturer related products
Catalog related products
  • onsemi
    Schottky Diodes & Rectifiers Schottky Diodes 20V 2A
  • STMicroelectronics
    Schottky Diodes & Rectifiers 200 V, 10A Power Schottky rectifier
  • onsemi
    Schottky Diodes & Rectifiers SIC JBS 1700V 25A
    Schottky Diodes & Rectifiers 650V 10A SIC SBD GEN1.5
  • Wolfspeed / Cree
    Schottky Diodes & Rectifiers SiC 650V 30A AUTO