1.5KE18CA
Mfr.Part #
1.5KE18CA
Description
ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W 15.3V Bi-Directional
Breakdown Voltage :
17.1 V
Cd - Diode Capacitance :
Clamping Voltage :
25.2 V
Ipp - Peak Pulse Current :
60.3 A
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation :
1.5 kW
Vesd - Voltage ESD Air Gap :
15 kV
Vesd - Voltage ESD Contact :
8 kV
Working Voltage :
15.3 V
Datasheets
1.5KE18CA
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 7.5V 600W BIDIR SMB AECQ
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 6.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 9.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VBR 9.1V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 100V 600W UNIDIR SMB AECQ
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1.5KE-B Littelfuse 5,000 ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W V Uni-Directional
1.5KE0-B Littelfuse 5,000 ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W 0V Uni-Directional