1.5KE120CA
Mfr.Part #
1.5KE120CA
Manufacturer
Littelfuse
Description
ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W 102V Bi-Directional
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS Diodes / ESD Suppressors
Breakdown Voltage :
114 V
Cd - Diode Capacitance :
Clamping Voltage :
165 V
Ipp - Peak Pulse Current :
9.2 A
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Channels :
1 Channel
Package / Case :
DO-201-2
Packaging :
Cut Tape, Reel
Polarity :
Bidirectional
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation :
1.5 kW
Product Type :
TVS Diodes
Series :
1.5KE
Termination Style :
Axial
Vesd - Voltage ESD Air Gap :
15 kV
Vesd - Voltage ESD Contact :
8 kV
Working Voltage :
102 V
Datasheets
1.5KE120CA
Manufacturer related products
    Circuit Protection Kits Fuse Holder Kit
    Circuit Protection Kits MITI-7 P.I.10-15
    Circuit Protection Kits Block Complete White
    Circuit Protection Kits "Plug 24V-7P ""Ebs"""
    Circuit Protection Kits Plug 24V-15P Screw Term. Menber'S
Catalog related products
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 7.5V 600W BIDIR SMB AECQ
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 6.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 9.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VBR 9.1V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 100V 600W UNIDIR SMB AECQ
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1.5KE-B Littelfuse 5,000 ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W V Uni-Directional
1.5KE0-B Littelfuse 5,000 ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W 0V Uni-Directional