1.5SMC33CA
Mfr.Part #
1.5SMC33CA
Manufacturer
Littelfuse
Description
ESD Suppressors / TVS Diodes 1.5kW 33V 5% Bi-Directional
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS Diodes / ESD Suppressors
Breakdown Voltage :
31.4 V
Cd - Diode Capacitance :
Clamping Voltage :
45.7 V
Ipp - Peak Pulse Current :
33.3 A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Number of Channels :
1 Channel
Package / Case :
DO-214AB-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Polarity :
Bidirectional
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation :
1.5 kW
Product Type :
TVS Diodes
Series :
1.5SMC
Termination Style :
SMD/SMT
Vesd - Voltage ESD Air Gap :
30 kV
Vesd - Voltage ESD Contact :
30 kV
Working Voltage :
28.2 V
Datasheets
1.5SMC33CA
Manufacturer related products
    Circuit Protection Kits Fuse Holder Kit
    Circuit Protection Kits MITI-7 P.I.10-15
    Circuit Protection Kits Block Complete White
    Circuit Protection Kits "Plug 24V-7P ""Ebs"""
    Circuit Protection Kits Plug 24V-15P Screw Term. Menber'S
Catalog related products
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 7.5V 600W BIDIR SMB AECQ
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 6.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 9.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VBR 9.1V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 100V 600W UNIDIR SMB AECQ