SMCJ250A
Mfr.Part #
SMCJ250A
Description
ESD Suppressors / TVS Diodes 1.5kW 250V 5% Uni-Directional
Breakdown Voltage :
279 V
Cd - Diode Capacitance :
Clamping Voltage :
405 V
Ipp - Peak Pulse Current :
3.7 A
Polarity :
Unidirectional
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation :
1.5 kW
Vesd - Voltage ESD Air Gap :
30 kV
Vesd - Voltage ESD Contact :
30 kV
Working Voltage :
250 V
Datasheets
SMCJ250A
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 7.5V 600W BIDIR SMB AECQ
  • Bourns
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 6.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 9.0V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VBR 9.1V 600W BIDIR SMB AECQ
    ESD Suppressors / TVS Diodes DIO TVS VRWM 100V 600W UNIDIR SMB AECQ